Zelený čaj a jeho účinky na telo a myseľ
Piť zelený čaj je ako piť nápoj bohov. Výhody pitia čaju (nielen zeleného) sú jasné ako facka. V tomto článku sa budeme venovať detailnejšie zelenému čaju a aj jeho pre zdravie priaznivým účinkom. Je pravdepodobné, že mnohé z nich poznáte. Určite tu však nájdete i niekoľko, o ktorých ste nevedeli. Je však možné, že tu nájdete i niečo, čo by vás mohlo aj prekvapiť. Najradšej budeme, keď po dočítaní článku, pôjdete rovno zapnúť kanvicu ;)
Ak nemáte záujem čítať o čaji, ale radi by ste pili kvalitný zelený čaj, tak si môžete vyberať zelený čaj z našej širokej ponuky:
Úvod – nie je čaj ako čaj.
Začneme úplnými základmi. Je totiž možné, že tento článok budú čítať aj čajový začiatočníci. Záleží aj veľmi na druhu čaju, ktorý si vyberiete. Aj keď sa tento článok venuje zelenému čaju, tak úvodom treba povedať, že existuje relatívne veľké množstvo typov čaju. Dokonca nie všetko, čo voláme čaj je aj naozajstný čaj. “Skutočný” čaj pochádza z rastliny Camellia sinensis – Čajovník čínsky. Tento zahŕňa iba šesť základných typov, pričom všetky sa líšia iba spôsobom spracovania:
- zelený čaj
- čierny čaj
- biely čaj
- čaj oolong
- žltý čaj (veľmi ojedinelý)
- post-fermentovaný čaj (Pu Erh)
Základné druhy čaju môžu byť obohatené rôznymi prímesami. Najčastejšie sa takto upravujú zelený a čierny čaj. Medzi tieto prímesi patria rôzne bylinky, sušené ovocie, sušené kvety i korenie. Tiež sa môžete stretnúť aj s kombináciou týchto štyroch druhov čajov. Napríklad zmes zeleného a čierneho čaju s príchuťou.
Okrem týchto základných druhov čaju poznáme i ďalšie. Tie už však nemajú nič spoločné s rastlinou Čajovník čínsky. Sú to hlavne bylinkové a ovocné “čaje”. Medzi u nás najznámejšie bylinkové čaje patrí napríklad kamilkový, mätový, medovkový čaj. Ovocné čaje sú väčšinou zmesi sušeného ovocia a rôznych kvetov – najčastejšie asi kvety ibišteka a rôzneho sušeného ovocia. Často vyhľadávaným “samostatným druhom čaju nečaju” je Rooibos. Dal by sa zaradiť aj medzi bylinkové čaje. Pije sa aj iba čistý Rooibos, ale i zmesi s ďalšími rôznymi prímesami.
Samozrejme účinky pitia čaju na zdravie môže mať každý čaj rôzne. Iné účinky bude mať čistý kamilkový čaj na rozdiel od čistého zeleného čaju. Nižšie sa dočítate aj o tom ako pôsobí pitie zeleného čaju na naše telo a myseľ.
Je to zelené čudo z Číny zázračné?
Nepočúvajte prosím marketingové reklamy, ktoré vám budú hovoriť aký je zelený čaj zázračný. Že stačí piť nejaký druh zeleného čaju a iba tým schudnete alebo sa vám vyčistí pleť. Určite nechceme v tomto článku znižovať blahodarne účinky a výnimočnosť čaju, práve naopak. Ale všetko, i pitie zeleného čaju, musí mať svoju mieru. Objavte našu širokú ponuku kvalitného zeleného čaju.
Čaj je úžasný a skvelý nápoj, ktorý len ťažko hľadá konkurenciu, pokiaľ ide o benefity pitia nejakého nápoja. A to platí pre všetky typy čaju, nielen pre zelený čaj. Konkrétnym účinkom a benefitom sa budeme venovať neskôr nižšie v článku. Na začiatku si stačí povedať, že existuje veľmi veľa dôvodov prečo zelený čaj piť. Skvelý zelený čaj je voňavý, sladkastý a svieži. Vzpruží telo i myseľ, to je jeho asi najhodnotnejší účinok. Dá sa povedať, že povzbudí ako príjemná sprcha alebo slnečný svit v teplý jarný deň. Síce vám pitie zeleného čaju nedá superschopnosti, ale určite vás šálka zeleného čaju povzbudí a spríjemní vám deň.
Zelený čaj a rozdiel od ostatných druhov čaju.
Rovnako ako napríklad banán, tak i čajové lístky zhnednú, keď oxidujú. Proces oxidácie v prípade čaju začína ihneď vo chvíli, keď sa odtrhne lístok z kríka. Ak by sa tento proces nechal pokračovať, tak získame úplne oxidovaný čierny čaj, ktorý čerpá svoju farbu a chuť práve z tejto enzymatickej aktivity. Samozrejme aj účinky čierneho čaju sú iné ako pri zelenom čaji. Vo všeobecnosti platí, že zelený čaj má silnejšie účinky, najmä povzbudzujúce.
Ak chceme získať zelený čaj, musí sa oxidácia čajových lístkov čo najskôr zastaviť. Po zbere sa preto čajové lístky vystavujú vysokej teplote. Najčastejšie pomocou vodnej pary alebo na veľkých kovových panviciach. Týmto procesom sa zastaví enzymatická aktivita a ďalšia oxidácia bunkových štiav. Takto nepríde k začerneniu lístkov. Tieto si zachovajú sviežu zelenú farbu. Chuť zeleného čaju je vďaka zastavenej oxidácii viac na sviežej, bylinkovo trávnatej strane spektra. Všetky špecifiká chuti sa týkajú toho, kde bol čaj pestovaný a ako presne bol spracovaný. Niekde môžeme nájsť sladkastú až melónovo sladkú chuť. Pri inom čaji zase môže byť zvýraznená svieža trpkastá a pikantnejšia chuť.
Zelený čaj má aj silnejšie povzbudivé účinky ako čierny čaj. Pri nesprávnom (príliš silnom) výluhu môže “nakopnúť” až priveľmi. Človeku sa môže až srdce rozbúšiť a aj hlava zatočiť. Povzbudzujúce účinky zeleného čaju dokážu byť aj oveľa silnejšie ako pri pití kávy. Často sa zelený čaj pije čistý pre jeho silné účinky. V našich končinách sa ale častejšie vyhľadáva zmes ochuteného zeleného čaju. Napríklad obohateného o kvety jazmínu alebo kvety lotosu, citrónovú alebo pomarančovú kôru, kúsky soursopu, jahôd a iného sušeného ovocia. Obohatený zelený čaj tak získa ďalšie pozitívne vlastnosti pre zdravie alebo ešte sviežejšiu chuť.
Ako rozlíšiť kvalitný zelený čaj od nekvalitného?
Nielenže existuje veľký počet rôznych čajov, ale samozrejme ako všetko, tak i zelený čaj sa predáva v rôznej kvalite. Aby ste sa nemuseli trápiť, tak dôverujte nám. V našej ponuke nájdete iba kvalitný zelený čaj. Respektíve akýkoľvek čaj, ktorý nájdete v našej ponuke je veľmi vysokého alebo najvyššieho štandardu kvality a exkluzívnej chuti. Naše extra čaje sú tu pre vás:
Ako je to teda s tou kvalitou čaju?
V prvom rade treba povedať, že všetko záleží od Vás. Pokiaľ vy považujte nejaký čaj za veľmi chutný a kvalitný, tak sa nenechajte nikým presviedčať o opaku. Ak máte svoj obľúbený čaj, tak ho kľudne pite ďalej, do kedy vám bude chutiť. Avšak odporúčame občas vyskúšať aj nejaký iný čaj. Práve skúšaním a ochutnávaním sa človeku rozširujú obzory a bude tak vedieť lepšie vyhodnotiť aj kvalitu čaju, ktorý si pripravuje.
Siahnite po sypanom čaji.
Ak si chcete vychutnávať tie najexkluzívnejšie zelené čaje, tak treba siahnuť po sypanom čaji. Nehovoríme, že porciované čaju sú nekvalitné. Sú pohodlné. Ale vo vrecúškových čajoch sú lístky pomleté príliš jemno (niekedy až rozdrvené takmer na prach), čo znižuje kvalitu výsledného výluhu. Preto je lepšie voliť medzi sypanými čajmi. Ideálne takými, kde sú pekné a veľké lístky zeleného čaju. Pri kvalitnom čaji musí byť už samotná vôňa čaju silná a príjemná. Majte však na zreteli, že aj čaj uvoľní tú svoju pravú vôňu v plnej sile až po kontakte s vodou pri zálievke.
Ak však nechcete tráviť prípravou čaju priveľa času, alebo z iného dôvodu je pre vás pohodlnejšie siahnuť po porciovanom čaji, tak zvoľte čajové pyramídy. V čajových pyramídach je spravidla čaj veľmi podobný sypanému. Má teda väčšie lístky a nie je tak na jemno pomletý.
Treba však povedať najdôležitejší fakt. Aby sme vedeli správne oceniť nejaký druh čaju, tak si ho treba vedieť aj správne pripraviť. Zelený čaj je náchylnejší na výsledok ako napríklad čierny. Vraví sa, že zelený čaj “spálime” vriacou vodu, čo nie je úplne pravda. Ak by sme zelený čaj zaliali vriacou vodou, tak proste nebude správne uvoľňovať do vody svoju arómu, chuť a vlastne všetko čo postupne do nápoja má uvoľniť. Aj keď by sme lúhovali len krátko vo vriacej vode, tak výsledný nápoj môže byť zbytočne príliš trpký a nemusí ukázať svoju pravú príjemnú podstatu.
Sypaný zelený čaj a jeho správna príprava.
Teplota zálievky sypaného zeleného čaju.
Najdôležitejší je fakt, že akýkoľvek zelený čaj sa nezalieva vriacou vodou (100°C). Na väčšine vrecúškach zeleného čaju nájdete uvedenú teplotu vody pre zálievku v rozmedzí teploty 70 až 80°C. A tak by ste mali zalievať aj sypaný zelený čaj. Netreba zabúdať aj na fakt, že na kvalitu čaju vplýva aj kvalita vody. Ideálne je používať filtrovanú vodu, ale nikdy nie destilovanú. Tiež nepoužívajte už zovretú vodu alebo viackrát prevarenú vodu, tá totiž prichádza o kyslík (pre čaj veľmi potrebný). Rovnakým spôsobom zalievajte aj porciované čaje, nielen sypaný zelený čaj. Pokiaľ nemáte kanvicu, na ktorej si viete nastaviť presnú teplotu vodu, tak existujú dva triky:
- Zohriatu vodu na 100°C nechajte cca 2 až 3 minúty schladnúť a až potom zalievajte lístky čaju (doba koľko musí voda chladnúť záleží aj na objeme vody v kanvici).
- Do kanvice, šálky alebo nádoby v ktorej budete lúhovať zelený čaj pridajte trocha studenej vody (asi 10% až 15% z objemu) a následne vložte lístky čaju, čajítko alebo sitko s čajovými lístkami.
Množstvo lístkov sypaného zeleného čaju.
Ďalšou veľmi dôležitou vecou je lúhovať správne množstvo sypaného čaju. Pri vrecúšku alebo pyramíde je to jednoduché. Pri sypanom čaji platí všeobecné pravidlo jednej čajovej lyžičky na šálku (cca 200 až 250ml). Teda pri klasickom lúhovaní (cca 3 minúty na prvý nálev) je ideálne množstvo cca 2 gramy na šálku. Alebo cca 1g až 1,5g na 100ml výsledného nápoja.
Nižšie sa venujeme aj postupu, kedy je možné lúhovať aj väčšie množstvo lístkov.
Doba lúhovania čaju.
Ak používame sypaný zelený čaj, tak sa dá väčšinou robiť aj viac zálievok. Prvá zálievka by sa mala lúhovať cca 3 minúty. Ale aj tu platí pravidlo, že lúhovanie čaju treba prispôsobiť individuálnym potrebám. Kľudne môžete skrátiť dobu lúhovania na 2 minúty. Vtedy dosiahnete svieži nápoj, ale s o niečo menšími účinkami. Rovnako môžete lúhovať aj 4 alebo až 5 minút, kedy bude zase výsledný čaj nielen silnejší, ale i jeho chuť sa zmení a zintenzívni. Avšak určite neodporúčame lúhovať sypaný zelený čaj viac ako 5 minút. Pokiaľ by ste sa pozabudli a čaj sa lúhoval dlhšie, tak radšej takýto čaj nepite a pripravte si nový.
Sypaný zelený čaj – najlepšie je robiť to správne, ale úplne po svojom.
Množstvo a dobu zálievky je najlepšie prispôsobovať si podľa seba. Ideálne je spaný zelený čaj využiť viac krát. Teda si urobiť aj viac nálevov po sebe. Je lepšie čaj zaliať v menšom množstve a radšej viac krát (kľudne aj 3 alebo 4 krát) ako čaj zaliať do veľkej nádoby a piť postupne jeden výluh počas celého dňa. Jednak čaj bude chladnúť a netreba zabudnúť, že sypaný zelený čaj podlieha procesu oxidácie aj vylúhovaný. Všimnite si, že ak ponecháte vylúhovaný čaj pridlho v kanvici, tak mení farbu na tmavšiu a tmavšiu.
Odborníci tvrdia, že je lepšie vylúhovať radšej väčšie množstvo čaju, ale kratší čas. Teda kľudne aj 2 až 3 gramy sušených lístkov na 100ml nápoja. Treba ale dať pozor a prvý nálev lúhovať len maximálne 1 minútu (niekedy stačí aj 30 sekúnd). Druhý nálev cca 2 násobný čas a tak postupne ďalej. Čim väčšie množstvo na 100ml, tým bude čaj silnejší ale aj chuť intenzívnejšia.
My vám určite odporúčame experimentovať so sypaným zeleným čajom. S jeho množstvom a dobou lúhovania. Ale jedným dychom dodávame aj: Pozor, zelený čaj vie byť aj veľmi silný. Deje sa to vtedy, ak je samotný výluh prisilný. Buď sa lúhovalo priveľké množstvo čaju. Alebo sa lúhoval čaj pridlho. Alebo najhoršie, aj veľa čaju a aj pridlho. Navyše ak je človek citlivejší a nie je zvyknutý na účinky čaju a nepije čaj pravidelne, tak sypaný zelený čaj dokáže navodiť až nepríjemné pocity prílišného rozbúšenia srdca, točenia hlavy a podobne.
Zelený čaj a jeho účinky na zdravie človeka.
V prvom rade treba povedať, že tento nápoj je pre zdravie veľmi prospešný. Najlepšie je piť zelený čaj sypaný, teda jeho výluh. Nakoľko práve sypaný čaj má väčšie lístky, ktoré lepšie dokážu rozvinúť chuť a účinky vo finálnom výluhu.
Pozrite si aj čo povedala o účinkoch zeleného čaju: PhDr. Andrea Kaščáková vo svojom článku na lekar.sk.
Zelený čaj obsahuje veľa antioxidantov, ktoré majú viaceré dobré účinky na zdravie. Obsahuje aj kofeínu, preto nie je vhodný pre malé deti. Kofeínu však neobsahuje zďaleka toľko ako káva. Jedna šálka zeleného čaju v porovnaní so šálkou esspresa má asi 6 až 8 krát menej kofeínu (veľa však záleží aký čaj a ako dlho lúhujete). Zelený čaj obsahuje aj veľmi prospešné polyfenoly, vitamín C a A, katechín EGCG. Tieto látky môžu pomôcť znížiť tvorbu voľných radikálov v tele, čím môžu prispieť k ochrane buniek a molekúl v našom tele pred poškodením.
Zelený čaj obsahuje i teanín, karotén, flavonoidy, fluoridy, glykozidy, horčík, saponín, selén, malé množstvo vitamínov E, B a zinku. Samozrejme aj všetky tieto látky sú pre naše telo potrebné a majú prospešný účinok.
Najčastejšie spomínané účinky pitia zeleného čaju.
Ak pijeme zelený čaj pravidelne a dlhodobo, tak medzi najprospešnejšie účinky patrí najmä:
- zlepšená funkcia mozgu
- napomáha znižovať stres
- napomáha pri spaľovaní tukov
- pomáha aj ako prevencia pred niektorými druhmi rakoviny (môže znížiť riziko)
- znižuje riziko srdcových ochorení
- znižuje “zlý” LDL cholesterol
- upravuje krvný tlak
- pomáha znížiť riziko a predchádzať cukrovke (diabetes II. typu)
- dokonca sa vraví o spomaľovaní procesu starnutia buniek
Treba ale pamätať že všetky tieto účinky zeleného čaju sa majú možnosť prejaviť iba pri pravidelnom a dlhodobom pití nesladeného výluhu. Rovnako platí, že ak naša životospráva je plná chýb a nezdravých návykov, tak iba pitie čaju nám nepomôže. Neuškodí ale, ak to so zdravím myslíme vážne a dlhodobo, tak rozhodne iba pitie čaju nepostačuje.
Sumár troch najdôležitejších benefitov pitia zeleného čaju na záver.
Najdôležitejšie 3 účinky pitia sypaného zeleného čaju sú:
- Osviežuje telo a myseľ, dodáva energiu, napomáha sústredeniu a kladne pôsobí na myslenie človeka.
- Pozitívne ovplyvňuje a teda znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
- Upravuje krvný tlak – samozrejme pri pravidelnom a dlhodobom pití.
Určite sa teda oplatí piť zelený čaj a to aj pravidelne. Môžete si vybrať zo širokej ponuky rôznych ochutených zelených čajov, zelených čajov obohatených o bylinky, sušené ovocie, koreniny a iné prísady. Každý ponúkaný čaj je v extra vysokej kvalite a jeho chuť je exkluzívna. Prajeme príjemné chvíle pri pití čaju.
Prajeme veľa zdravia a príjemných chvíľ pri pití čaju.
Váš tím extračje.