Bylinkový čaj, všeliek na akýkoľvek zdravotný problém.
Ktorý bylinkový čaj je ten najlepší? Určite má každý jeden z nás svoj obľúbený a každý máme aj svoj názor na to ako si ho pripraviť. Veď sa aj hovorí, že sto ľudí rovná sa sto chutí. Samozrejme i pri rôznych príležitostiach alebo nebodaj zdravotných problémoch sa hodí iný typ bylinkového čaju.
Bylinkové čaje pre každodenné pitie.
Bylinkové čaje sú často vyhľadávané, ak má človek nejaký zdravotný problém. Rôzne byliny majú totiž veľmi prospešné účinky na rôzne problémy a výborné pomáhajú. Niekedy pomôže pitie bylinkového čaju, inokedy zase inhalovanie alebo máčanie vo výluhu. Bylinkové čaje sú však vhodné aj vtedy, keď je človek zdravý a plný síl. Na obyčajné osvieženie alebo len vychutnávanie určitej chute napríklad niektorej zmesi bylín.
Bylinkový čaj – základné informácie.
Bylinkový čaj je infúziou alebo zmesou rôznych listov, plodov, kôry, koreňov alebo kvetov patriacich takmer akejkoľvek jedlej, nečajovej rastline.
Bylinné čaje existujú už veľmi dlho, ale v priebehu posledných desaťročí zaznamenali prudký nárast popularity vďaka ich živej chuti, ako aj ich nespočetným prínosom pre duševné, emocionálne a fyzické zdravie. Čaje môžeme piť preventívne ale aj ako doplnok pri liečení. Bylinkové čaje podporujú vylučovanie toxínov z organizmu. Pretože môžu byť vyrobené z takmer akejkoľvek kombinácie prírodných ingrediencií, existuje veľké množstvo odrôd bylinných čajov, z ktorých každá má svoje vlastné chuťové vlastnosti a zdravotné prínosy.
Stále platí: Nie je bylina, aby na niečo nebola
Bylinkové čaje sa najčastejšie konzumujú horúce, ale v závislosti od vašich preferencií môžu byť tiež chladené a podávané na ľade. Niektoré z najbežnejších a najznámejších bylinkových čajov u nás sú napríklad:
- Harmančekový alebo “kamilkový” čaj
- Ibištekový čaj
- Mätový čaj
- Červený čaj rooibos
- Kurkumový čaj
- Zázvorový čaj
Obsah kofeínu v bylinkovom čaji
Väčšina druhov bylinných čajov ako je harmanček, mäta prieporná, rooibos a ibištek neobsahujú žiaden kofeín. Z tohto dôvodu ľudia, ktorí sú citliví na kofeín alebo sa rozhodli jeho príjem obmedziť, často uprednostňujú bylinkové čaje pred čistým zeleným, čiernym čajom alebo pred kávou. Dokonca aj milovníci kávy sa môžu rozhodnúť piť bylinkový čaj neskôr počas dňa, napríklad pred spaním, aby sa vyhli nepríjemnej nervozite a nadmernej energii počas spánku.
Čaj – nápoj cisárov, ktorý pijeme každý deň
Čaj bol vraj pôvodne určený pre cisárov a cisársky dvor. Jedno čínske príslovie hovorí: „Radšej tri dni bez jedla, ako jeden deň bez čaju.“ Ľudia, ktorý sa držali tejto zásady sa spravidla tešia dobrému zdraviu. Podľa starodávnych historických záznamov sa bylinkový čaj používal nielen pre fyzické zdravie, ale aj pre jeho schopnosť vyvolať pocit pokoja a duchovného vedomia. Postupom času ľudia začali piť bylinkové čaje jednoducho pre ich úžasnú chuť a vôňu. Prax používania sušených bylín, kvetov, ovocia, kôry a iných ingrediencií pre zdravie pokračuje aj dnes a určite bude pokračovať aj do budúcnosti.
Bylinkový čaj a jeho zdravotné výhody
Výhody bylinných čajov sú také početné a rozmanité ako bylinke samotné. Jedným z hlavných dôvodov, prečo je bylinkový čaj taký oslavovaný , je ten, že umožňuje ľuďom využívať zdravotné výhody rôznych bylín, korenín a rastlín prostredníctvom formátu, ktorý sa ľahko konzumuje a strávi.
Takže presne aké zdravotné benefity prinášajú bylinkové čaje?
Harmančekový čaj je známy svojim upokojujúcim účinkom; o čaji z púpavy je známe, že upokojuje podráždený žalúdok a pomáha pri trávení; čaj z červeného je známy svojou vysokou koncentráciou antioxidantov. Zázvor, kurkuma, škorica a šípku sú príklady iných druhov bylinných čajov, z ktorých každá má svoje jedinečné zdravotné výhody.
Niektoré čaje môžu pomôcť upokojiť príznaky nachladnutia, zatiaľ čo iné môžu pomôcť zmierniť stres. Inými slovami bylinkový čaj je vhodný pre každý životný štýl, každý vkus a každý ceľ v oblasti zdravia.
Ako lúhovať bylinkový čaj?
Namáčanie bylinkového čaju je jednoduché. Jednoducho zohrejete čerstvú, filtrovanú vodu do varu a nachystáte si asi jednu čajovú lyžičku alebo jedno čajové vrecúško bylinkového čaju. Čaj zalejte zohriatou vodou a nechajte lúhovať 5-7 minút. Potom si už len vychutnajte dúšok po dúšku, vychutnávajte si chuť a všímajte si všetky výhody duševného alebo fyzického zdravia. Experimentujte s dobou lúhovania a koncentráciou čaju, aby ste si našli svoju preferovanú metódu.
V rodine žiadna babka korenárka a na balkóne byliniek len pomenej? Nestrácajte nádej. Pripravili sme si pre Vás bohatú zbierku bylinkových čajov, ktoré si u nás môžete ihneď zakúpiť.